Stock Fotoğrafçılık

Stock Fotoğrafçılık Stok fotoğrafçılık, ticari amaç hedeflenerek çekilmiş her türlü fotoğraflar bütünüdür. Buradaki amaç sanat olarak değil reklam ve tanıtım olarak adlandırılır. İnternette bu fotoğrafları satabileceğiniz veya satın alabileceğiniz birçok site mevcut. İnternet sitelerine yüklenen fotoğrafların satışı yapılmadan önce, ürünün satın alım yapılmadan kullanılmasını engellemek adına sitenin logosu ve çeşitli sembollerden oluşan filigranlar kullanılır. Başlıca kullanılan stok sitelerinden iki tanesi Shutterstock, Getty Images’dir. Bu sitelere fotoğraflarınızı satabilir veya buradan satın alabilirsiniz.

Stock Fotoğrafçılık 

Stok Fotoğrafçılıktan Para Kazanılabiliyor Mu?

Stok fotoğrafçılıkta temel prensip gündem takibine dayanır. Belirli zaman dilimleri içerisinde, reklam ve tanıtım piyasasında canlılığını koruyan ürün ve olayları, en yaratıcı en kaliteli biçimde içeriğe dönüştürmek önemli bir yer tutar. Ajanslar ve diğer sektörlerden gruplar stok sitelerinden ihtiyacı olan içeriği ücret karşılığı alırlar. Fotoğrafçılar stok sitelerine sattığı fotoğraflardan komisyon alır. Her bir fotoğraf talep oldukça satılır ve gerçekleşen her satışta fotoğrafçı komisyon alır.

Stok Fotoğrafçılığında Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Stok fotoğrafçılıkta kalite ve yaratıcılık önemli bir etken olduğundan dolayı çeşitli ekipman kullanımları gereklilik gösterebiliyor. Çekimleri cep telefonu ile yapmak mümkün lakin hem görüntü kalitesi olarak olsun hem fotoğrafı işlemek adına bir takım zorluklar çıkacaktır. Profesyonel veya yarı profesyonel bir fotoğraf makinesi bir cep telefonuna nispeten daha kullanışlıdır. Çekilecek olan ürüne göre farklı ekipmanlar temin edilmelidir.

Gezi fotoğrafçılığında bina çekimleri için geniş açılı 18mm, 24mm, 50mm lenslerden herhangi birisi kullanılmalıdır. Manzara çekimlerinde yine geniş açılı 18-135mm, 24-105mm veya 24-200mm lensler çok kullanışlı ekipmanlardır. Stüdyo ortamında ürün çekimi yapılabilmesi için beyaz bir fon ve flaş kullanılmalıdır.

Stüdyo ortamında birçok işlem gerçekleştirilebileceğinden dolayı kullanılabilecek ekipman yelpazesi de bir o kadar geniştir. Ne tarz ürünlerin çekimi gerçekleştirilecek ise o alanda araştırmalar yapılmalı ve ekipman tercihleri yapılmalıdır. Çekimler yapıldıktan sonra, fotoğraflar işlemeden stok sitelerine satılır veya işe yaratıcılık dâhil edilir. Photoshop yardımı ile fotoğraf üzerinde yapılacak olan değişikler, fotoğrafın daha dikkat çekici bir ürün olmasını sağlayacak ve daha fazla gelir getirecektir.

Bir cevap yazın